A gyújtógyertya feladata, hogy a hengerfejbe került üzemanyag/levegő keveréket egy szikrával begyújtsa, és így a robbanómotor folyamatos működését biztosítsa.
Gyújtó-, izzítógyertyák
Mit kínálunk?
Szervizünkben szemrevételezzük a gyújtógyertyák állapotát, rendellenességek után kutatva feltárjuk lehetséges kiváltó okaikat, majd elhárítjuk a hibákat. Kizárólag gyári beszállítók gyertyáit használjuk a szervizelések során, biztosítva ezzel a magas fokú megbízhatóságot, megnövelt élettartamot és az esetenkénti több éves garanciát.
Miért fontos?
A gyertyák rossz működése a motor teljesítményét hátrányosan érinti. Fontos szempont, hogy minden gyújtógyertya hibátlan és jó minőségű legyen.
A gyertya porcelán szigetelése is megsérülhet (repedhet), ilyenkor a szikra nem az égéstérben lévő elektródák között keletkezik, hanem áthúzhat a motor más részeire, így csak kis teljesítményű szikra keletkezik a megfelelő helyen, de előfordulhat, hogy egyáltalán nem szikrázik, és így nem gyújt be a gyertya.
A jó gyertyának ellen kell állnia a nagy nyomás- és hőingadozásnak, és figyelembe véve, hogy egy négyütemű motorban, hatezres fordulatszámnál másodpercenként 50-szer kell szikrát adnia, belátható, hogy a motor működését, teljesítményét nagyban befolyásolja a gyújtógyertyák minősége és működése.
Gyertyák kisokos
Hol helyezkedik el a gyújtógyertya a motorban?
A gyertya a hengerfejbe van becsavarva, a motorból kiálló végéhez csatlakozik a nagyfeszültségű kábel, az égéstér felöli végén pedig az elektródák helyezkednek el, amelyek a szikrát adják a hengerben lévő üzemanyagnak.
A gyújtáson kívül van más feladata is a gyertyáknak?
Igen, a gyertya komoly nyomásnak és hőnek van kitéve a motor működése során. A gyertya feladatai közé tartozik a motorban keletkező hatalmas hőenergia egy részének elvezetése.
Az egyes motorokhoz a gyártó megad egy optimális gyertyahőértéket is. Ezt fontos figyelembe venni, ugyanis a gyertyákról általánosan elmondható, hogy otpimális működésük 500 és 850 Celsius fok között garantálható. Ezen a hőmérsékleti tartományon kívül hosszú távú, megbízható működésük nem garantálható.
Minden autóban van gyújtógyertya?
A belső égésű motoroknak két változata van: szikragyújtásos és öngyulladásos. Az előbbinél az égés beindításához minden esetben szikrára van szükségünk, utóbbinál az üzemanyag / levegő optimális keveréke a motorban összenyomódva magától begyullad. Az öngyulladásos motoroknak is van gyertyájuk, azonban ennek feladata csak a hidegindítás javítása – ezért is nevezzük őket izzítógyertyának. Mivel a dízelmotorban nincs szükség a tüzelőanyag szikrával való begyújtására, mert a folyamat öngyulladásos, ezért az izzítógyertya tulajdonképpen villamos ellenállás, amelynek felmelegíti az égésteret.
Milyen hibák a leggyakoribbak a gyertyákkal kapcsolatban?
1. Az izzítógyertya hegye megsérült. Oka:
- túl korai befecskendezés.
2. Az izzítógyertya barázdált és fogazott. Oka:
- túl magas feszültségen való működés,
- túl hosszú ideig tartó izzítás,
- magas töltőfeszültség
3. Az izzítógyertya megolvadt, eltört. Oka:
- túl korai befecskendezés,
- a motor károsodott,
- beragadt dugattyúgyűrűk
4. Az akkumulátorpólus-csavar megsérült. Oka:
- az akkumulátorpólus-anya megszorításakor túl nagy nyomatékot alkalmaztak, vagy nem megfelelő szerszámot használtak.
5. Nincs folytonosság az izzítógyertyánál. Oka:
- a gyertya burkolata és a fűtőelem közötti gyűrűs furat összeszűkült, vagy koksz lerakódással van eltömve,
- a fűtőelem túl sok hőt oszlat el, a vezérlő izzószál hideg marad és túl sok áramot enged a fűtőszálhoz.
6. A fűtőelem megszakadt. Oka:
- olcsó izzítógyertyák, utánzatok
7. A kerámia fűtőelem eltörött. Oka:
- nem megfelelő befecskendezési pont,
- nem megfelelő porlasztás,
- túl magas feszültség.
Mennyit számít a gyertya márkája/minősége?
Mint azt fentebb levezettük, egy gyertyának nehéz körülmények között kell tökéletesen működnie, az egyes gyártók által használt anyagok és gyertyakialakítások közötti eltérés jelentős élettartam- és teljesítménybeli különbséget jelenthet.
Szervizünkben ezért csak kiváló minőségű, kiváló minőségű gyertyákat használunk.